Blog

tipy a novinky na blogu

Martin Riegel

Základy stolování aneb který příbor použít?

pribory-perexZkušený strávník tuší, co dobrého na něj čeká, už z rozložení příboru na stole. Víte ale, co čím nabrat, odříznout, nebo napíchnout? Chytákem většinou bývá konzumace malých delikates. Přitom, je-li tabule (stůl) připravena profesionálně a přehledně, nemělo by po přečtení pár základních tipů dojít k omylu.

 

Obecné pravidlo č. 1: příbory uložené nejdále od talíře (s)potřebujeme jako první.

servis

 

Tradiční chronologie stolování pak vypadá následovně: polévka, předkrm, hlavní jídlo a zákusek (moučník, dezert).

Selská rada k dobru: příbor pro menší pokrmy (předkrm, dezerty) je logicky zpravidla menší.

Příbor pro hlavní chod bývá největší, nám většinou nejznámější a měl by klasicky sestávat z vidličky a nože. Výjimku tvoří např. špagety. Špagety se navzdory různým známým kombinacím z domova dle etikety správně jedí vidličkou a lžící, kdy vidlička výjimečně leží v pravé ruce.

Tzv. dezertní příbor obsahuje většinou vidličku (standardně má tři hroty různé délky), žádnou lžíci či dokonce nůž pro pojídání dezertu zpravidla nenajdete. Přičemž dezertem jsou myšleny nejen zákusky, ale také dorty a dokonce i koláče.

pribor-na-desert

Příbor na ryby zahrnuje kromě speciální vidličky také tupý nůž se zalomenou hranou. Takto tupým nožem se zpravidla měkké rybí masíčko nekrájí, nýbrž zlehka odděluje od kostí. V případě, že se podávají hlemýždi, najdeme na stole k tomu uzpůsobené kleště (tou se drží ulita) a vidličku. Do kleští se zpravidla uchopuje také chřest.

pribor-na-ryby

Ústřice jsou zpravidla konzumovány pomocí vidličky a ruky. Zde nůž nehraje vůbec žádnou roli – pakliže jsou tyto specifické dary moře podávány již otevřené. V takovém případě je zvykem ústřice dochutit např. citronem. Rukama si pomáháme též při pojídání raků.

Ze společenských mís (mísy k volné obsluze cca uprostřed jídelního stolu) si zpravidla nabíráme za pomoci vidličky a lžíce, čímž vzniknou improvizované kleštičky. Pozor na ubrus – při této činnosti se lze typicky slušně zesměšnit.

Dezert je konzumován zpravidla nakonec, a to vidličkou, eventuálně lžičkou dle typu. Na konci by vám měl zbýt pro tento účel jeden poslední kus příboru. Použitý příbor se na závěr nikdy nepokládá zpět na ubrousek či ubrus a v žádném případě se nenatáčí do „bojové“ pozice hroty či čepelí k ostatním spolustolovníkům. Nože nikdy neolizujeme, ať už byl obsah na nich přilnutý sebechutnější. Konec stravování se dává najevo příbory vzorně složenými k sobě na posledním talíři.

Bon appetit!