Blog

tipy a novinky na blogu

Martin Riegel

5 rad, jak vybrat dobrý burčák

Lahve burčáku

Burčáková sezóna vrcholí! Chcete si také dopřát pár deci tohoto lahodného sladkokyselého nápoje z hroznů? Pak si pro jistotu přečtěte našich 5 rad. Ať namísto kvalitního moku nepijete nějaký patok.

1. Pravý burčák na začátku srpna neseženete

Jako burčák může být označována pouze zkvašená šťáva z hroznů vypěstovaných na území České republiky. To ostatní, co se v obchodech nebo u silnice prodává, by správně mělo být označeno jako mošt nebo zkvašená šťáva. A protože v Čechách dozrávají hrozny až koncem srpna nebo spíše začátkem září, měla by vám být nabídka burčáku zpozorovaná už v polovině prázdnin, přinejmenším hodně podezřelá.

2. Nekupujte znehodnocený burčák u silnice

Pokud jedete autem a u silnice uvidíte stát prodavače s nabídkou vinných produktů, mějte se na pozoru. Často místo burčáku nabízejí různé šťávové alternativy, které mají s pravým burčákem společné leda skupenství. U silnice je navíc burčák v teple, takže i ten pravý stále kvasí a postupně se tak znehodnocuje.

3. Kupovat přímo u vinaře nebo ve vinotéce je sázka na jistotu

Kvalitní burčák byste měli vždy dostat ve vinotéce, u soukromníka i ve specializovaném obchodě. Nebo si udělejte výlet do vinařského sklípku na Moravu. Penziony na jižní Moravě ji často zahrnují do svých pobytových balíčků.

4. Hnědý burčák není dobrý burčák

Pokud má burčák barvu podzimního listí, je něco špatně. Nahnědlá barva nápoje ukazuje na zoxidovanost, která rozhodně není žádoucí. Správný burčák by měl mít barvu mléčně bílou, lehce žlutou nebo zlatavou, ale rozhodně by ho nemělo nejvíc vystihovat přízvisko „hnědý“. Od takového pití ruce pryč.

5. Před koupí burčák ochutnejte

Před tím, než si koupíte pár litrů této vinné dobroty, nezapomeňte nápoj otestovat. Prozkoumejte ho pohledem, přivoňte k němu a samozřejmě ho i ochutnejte. Koštování burčáku bývá samozřejmostí, takže vám ho prodejce patrně sám nabídne. A pokud ne, nebojte se o ochutnávku přihlásit. Koštování je tradiční jak ve vinařské oblasti, například ve věhlasné restauraci ve Zlíně, tak i v odlehlejších končinách Čech.
A na závěr nezapomeňte na poučku, která říká, že by člověk měl vypít za sezónu alespoň tolik burčáku, kolik má krve, a že by se nápojem správně nemělo při přípitku ťukat.