Blog

tipy a novinky na blogu

Martin Riegel

10 jarních tipů na výlet po jižní Moravě

Filmový Festival ZlínJižní Morava je na jaře nádherná a přímo vybízí k toulkám přírodou i prvním turistickým výletům. A která místa za návštěvu rozhodně stojí?

1. Rozkvetlé mandloně v Hustopečích

Od konce března můžete v Hustopečích u Břeclavi vidět unikátní mandloňové sady v plném květu. V sadu najdete 12 000 stromů, které zde rostou už déle než 65 let, rozhlednu i naučnou stezku. V restauraci vám pak připraví speciální mandlové menu.

2. Papouščí ZOO

Jedinečná podívaná plná barev se vám naskytne i v Bošovicích na Vyškovsku. Najdete tu unikátní papouščí zoologickou zahradu s více než stovkou voliér s exotickým ptactvem. Celkem tu mají asi 200 papoušků 20 různých druhů a v rámci prohlídky se dozvíte zajímavé informace o jejich chovu.

3. Moravským krasem na kole

Poznáváte krásy Čech a Moravy nejraději ze sedla kola? Pak byste se určitě měli vydat příjemnou trasou Moravským krasem, kde si můžete prohlédnout tajemné jeskyně, Pustý žleb, poutní kostel, větrný mlýn i tajuplnou jeskyni Býčí skála, která je spojována s pradávným rituálem z dob pravěku.

4. Hradní vězení na Špilberku

O dominantě města Brna je známo, že sloužila po dobu několika staletí jako věznice. Hrad Špilberk byl jedním z nejtvrdších žalářů habsburské monarchie. Dvacet let si tu za své činy odpykal i proslulý Václav Babinský.

5. Rakovec a Rakovecké údolí

Pokud se rádi kocháte přírodou, určitě navštivte přírodní rezervaci Rakovec a přírodní park Rakovecké údolí. Kromě nádherného lesa, meandrujícího potoka a vzácných živočichů a rostlin tu uvidíte i pozůstatky zaniklých středověkých osad.

6. Propast Macocha

Proslulá propast získala svou pověst kvůli sebevražedným misím a záhadným úmrtím, ke kterým v jejích útrobách docházelo. Pokud chcete zblízka prozkoumat tajemné místo opředené mnoha pověstmi a legendami, vydejte se do Punkevních jeskyní.

7. Lednicko-valtický areál

Působivé dílo rodu Lichtenštejnů zahrnuje nádherné zámky, parky i zahrady, které můžete prozkoumávat po dlouhé hodiny. Najdete tu i unikátní maurský Minaret.
Filmový Festival Zlín

8. Baťovy domky ve Zlíně

Ve Zlíně se můžete vydat po stopách slavného obuvníka Tomáše Bati. Ve 30. letech minulého století tu nechal postavit celou vesničku domků pro své zaměstnance, dnes je tento komplex ubytování ve Zlíně unikátní památkou, která nemá ve světě obdoby.

9. Malebný zámek v Mikulově

Původně zeměpanský hrad, dnes půvabný zámek, patří nejkrásnějším stavbám, které můžete v krajině Pálavy vidět. Můžete si tu prohlédnout zajímavé expozice, obrazy ze sbírky Dietrichsteinů, zámeckou knihovnu i věhlasný obří sud.

10. Funkcionalistická Vila Tugendhat

Pokud plánujete navštívit Brno, určitě nevynechejte architektonický skvost zařazený na seznamu památek UNESCO. Vila Tugendhat dnes bývá po právu řazena mezi základní díla světové moderní architektury.